"Мертві душі" ожили

mertyvi_dushi_ii

Україна хоче купити повну рукописну копію знищеної поеми Гоголя

Влада України хоче викупити у колекціонера зі США, ймовірно, найповнішу за змістом рукописну копію другого тому поеми Миколи Гоголя "Мертві душі", повідомив власник рукопису, бізнесмен з Флориди Тимур Абдуллаєв, який має американське громадянство.

Згідно з експертним висновком, цей рукопис має велике історико-культурне значення. За словами власника, протягом останніх двох днів йому постійно телефонують з Києва з проханням про купівлю раритету. "Перший дзвінок був у вівторок з газети "Дзеркало тижня". Потім подзвонили і відрекомендувалися представником адміністрації президента України Віктора Ющенка. Вони запропонували мені купити у мене цей рукопис, але, щоправда, не називали жодної ціни", - розповів колекціонер.

Рукопис, який складається зі 163 аркушів, не належить перу самого Гоголя. За висновком експерта Російської національної бібліотеки, "рукопис є писарською копією з виправленої редакції поеми".

Абдуллаєв стверджує, що за змістом це найповніша копія другого тому "Мертвих душ" з усіх існуючих. За його словами, її вміст, значно повніший за академічне видання, яке вийшло у СРСР у 1973 році на підставі всіх уривків, які збереглися. Власник стверджує, що найповніше, порівняно з іншими рукописами, у списку, який належить йому, представлено п'ятий розділ.

Кілька разів Абдуллаєв віддавав рукопис на експертизу, зокрема двічі - в Росії. Перший висновок датований 15 жовтня 1998 року. Це відгук старшого наукового співробітника відділу рукописів Російської національної бібліотеки Санкт-Петербурга Марини Любимової.

За її висновком, "цей рукопис є списком п'яти розділів 2-го тому "Мертвих душ" М.В.Гоголя", що збереглися, він "має велике історико-культурне значення: разом з іншими відомими списками "Мертвих душ" він характеризує розповсюдження в читацькому середовищі 19 століття творів М.В.Гоголя".

Абдуллаєв розповів, що у січні 2003 року віддавав рукопис на оцінку аукціонному будинку "Крістіс", який за результатом своїх досліджень "запропонував виставити її за стартовою ціною в декілька сотень тисяч фунтів стерлінгів". "Але точнішої ціни мені не назвали, оскільки я не виявив цікавості до продажу", - пояснив колекціонер.

Абдуллаєв пояснив, що до нього рукопис потрапив від вдови колекціонера Вілоріка Авербаха - його далекого родича, а до цього в різний час рукопис належав іншим колекціонерам, зокрема відомому актору Смирнову-Сокольському.

Зараз рукопис перебуває в одному з американських міст у спеціальному сховищі для антикварних книг. Раніше, відповідаючи на запитання, чому власник раритету вирішив оприлюднити унікальну книгу саме зараз, він сказав, що приурочив це до 200-річчя з дня народження письменника.

Нагадаємо, скоріш за все Гоголь знищив чернетки другого тому "Мертвих душ" у 1845 році, а потім знову повернувся до роботи над романом, і до початку 1852 року книга була закінчена. За десять днів до смерті (21 лютого 1852 року) він спалив рукописи. Від книги вціліли п'ять глав, які почали поширюватися в списках ще до публікації.

За інформацією: NEWSru.ua , Lenta.ru