Ірен Роздобудькоrozdobudko

"Ми не вміємо жити, не тиснучи одне на одного"

Ірен Роздобудько – письменниця, чиї книги щоразу дивують новою історією чи поворотом долі, та й нові жанри літератури Ірен до душі. Вона, ніби навчаючись, – здає іспит, тобто вперше спробувавши – у неї виходить гарний текст з усіма необхідними цьому жанру ознаками. Якщо це психологічна розповідь – ви отримаєте шматки чи навіть цілі пласти аналізування; якщо це трилер – вам буде цікаво й страшнувато; якщо там щось із лірики – то романтизм вам нагадає про приємне і з вашого життя.

Сама ж Ірен не те, щоб соромилась своїх текстів, ні – вона просто пише. "Я розумію, що це (писання романів) може припинитися, тому відразу кажу – я вишиваю, пишу драматургію". Про себе завжди каже, що є оптимістом, не є письменником і є щасливою людиною, "а відповіді на всі запитання, які мені задають, є в моїх книжках, між рядками".


Про літературу
"Я не переписую романи, їхні частинки. Я не повертаюся до того, що написане. Я відразу над словом думаю. А вголос мені не подобається читати свої тексти. Я їх ненавиджу. Мені їх нудно читати. Мені хочеться все переписати. Не хочу бути ніяким "речником". Я просто хочу тихо сидіти і писати..."
"Зараз я хочу написати роман про любов для жінок і чоловіків, з елементами красивої еротики. Якщо мене похвалять за цей роман – я буду щаслива. Мені просто по–справжньому хочеться написати гарний роман. До мене на різних літературних зустрічах підходять і кажуть, що той чи інший текст написаний про них і дякують. А там про сумне. Всі речі, які я пишу, – кажуть, правдиві. А в мене серце розривається, коли чую. Тому я хочу написати щось гарне, щоб після прочитання казали, що то про них, я хочу порадіти за жінок і чоловіків, які щасливі..."
"Зараз багато людей просто граються словом. Для них воно нічого не означає. Вони нічого через себе не пропускають. Це погано. Читаю текст, і розумію, що людина ніколи не бачила наркоманів. Не бачила, як колються, бо якби бачила, то ніколи б цього не популяризувала б..."
"Прозу я не розділяю на чоловічу і жіночу..."Про Львів
"Коли я жила в Донецьку, я дуже хотіла до Львова. Я ні краплі не заграю. Мені здається, що Львів – максималіст, як і я. Мені здається, якщо у Львові тебе люблять, то люблять до кінця, з усіма недоліками, русизмами (у мене ж чимало русизмів). Гадаю, що Львів впускає у себе не кожного. До його серця, може, важко "добратися", але коли Львів любить, то захистить перед заздрісниками, нападниками..."Робити, те, що хочеться
"Я завжди робила те, що мені хочеться. Я одній поганій людині сказала, що не буду з "вами розмовляти, бо ви падлюка". Сказала в обличчя, бо знаю, що не зможу цього зробити. Ми живемо одне своє життя. Якщо вам дискомфортно сидіти тут, то повертайтеся і йдіть звідси. Те саме стосується роботи. Не треба за нею бігати і переживати за те, щоб тебе не звільнили. Якщо так має бути – значить робота вам ця непотрібна, бо вона "не ваша". Я так хочу, щоб ви нічого не боялися. Бо боятися можна хвороби та смерті близьких. Не треба боятися скорочення. Просто треба йти далі...!Про жінку і чоловіка
"Ви відчуваєте в собі сили допомогти тим жінкам, яких принижують, чиє життя не складається, кому просто потрібно допомогти хоча б добрим словом? Мені здається, я робила це завжди. Спочатку – на сторінках одного журналу для жінок. Потім, коли відповідала на безліч їхніх листів і, сподіваюся, що декому, судячи за відгуками, змогла таки допомогти. Зараз я хочу робити це на сторінках своїх книжок, тому що я завжди звертаюся до жінок. І які б сюжети не закручувала – мені хочеться відповідати на їхні питання про життя й смерть, про любов і зрадництво, і обов'язково дати своє бачення виходу..."
"Ми не вміємо жити, не тиснучи одне на одного. Сьогоднішні стосунки у 80% людей "проходять" не правильно. Нам обов'язково потрібно навчитися поступатися, не тиснути..."
"Останнім часом мені хочеться зібрати купу чоловіків. Цілий стадіон. І провести їм лікнеп щодо жінок. Невже чоловік не розуміє, що коли до жінки поставишся з ніжністю, з любов'ю, вона ж віддасть більше, набагато більше. Я про це говорила зі своїм коханим, а він мені на це сказав: "Ну, правильно, чоловіки не вивчають законів економіки..."Про нецензурні слова
"Я розумію – словом можна вбити. В принципі, нецензурщини я не вживаю, але читаючи молодих – бачу, що вони особливо часто вживають. Хтось виправдовується. Але читаючи Хемінгуея, там, де була чоловіча розмова, не було жодного матюка. Значить, можна так написати, аби таких слів не вживати..."Внутрішнє
"Інколи читаю в інтерв'ю неприємні, брутальні про себе речі... тих людей, які не знають мене, не їли зі мною, не тримали за руку. Я розумію, що людина ця сама недобра. Вона чимось незадоволена. Поступово намагаюся їх розуміти, і розумію. Я жалію їх. Запросила б до себе попили чаю... Запитала б тоді, що з нею не так?.."Сценарії
"Екранізацією роману "Ґудзик", в принципі, – задоволена. Я розумію, що є закони кіновиробництва, тому книга є книга, а фільм є фільм. Хоча я  розумію, що є читачі, яким не сподобалася екранізація, а є глядачі, які "Ґудзика" не читали, але дивилися, і їм сподобався фільм..."
"Із чотирьох "моїх" фільмів є три, за які мені не соромно: "Таємничий острів", "Зів'ялі квіти викидають" (4 серії) та "Ґудзик". Планується 4 серії до книги "Мерці", або "Пастка для Жар–птиці". Ще є два сценарії до повнометражного українського кіно. Сценарії мені подобається писати..."

 

Аліна Небельмес
ZAXID.NET